fallback

Американските гиганти vs. Пекин

Протестите в Хонконг се превърнаха в бойно поле и за технологичните компании от САЩ и китайската стена, която стои пред тях

08:31 | 28.10.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Вече четири месеца демонстрациите в Хонконг не стихват, а все по-често сякаш прерастват и в сцени на насилие. Оформилото се продемократично движение сякаш няма плановете и намерение да отстъпи, докато не получи своето. Някога така изглеждаше картинката и за технологичните гиганти от САЩ. Бяха готови на всичко, за да постигнат целите си по света. Докато не се сблъскаха челно в т.нар. Great Firewall в Китай. Огромният апарат, отговарящ за цензурата и манипулацията в азиатската страна се оказа по-силен от амбициите на редица познати имена като Facebook и Google. Малцина успяха да се прокраднат на територията на Китай, било то и за кратко, но авантюрата наистина не продължи достатъчно дълго, за да кажем, че тези компании дори са усетили вкуса на успеха там. Нищо подобно. Големите американски технологични услуги и устройства все още се блъскат в границите на Китай. И не е изненадващо, че именно играчите от този сектор си навлякоха гнева на Пекин в последните седмици, в разгара на търговската война, при това само с един или друг коментар. 

Но всичко сякаш започна не от технологиите, а от спорта. Националната баскетболна асоциация на САЩ (NBA) се оказа тази, която запали първата искра. NBA влезе в конфликт с Китай, след като генералният мениджър на Houston Rockets Дарил Морей предизвика противоречие с туит, който по-късно беше изтрит, но беше в подкрепа на демонстрантите. Той ядоса привържениците на комунистическото правителство и застраши връзките на NBA с един от най-обещаващите й пазари.

Това само засили напрежението в рамките на спора между Вашингтон и Пекин. Китайският гняв се пренесе директно върху технологичния сектор. Apple бързо попадна под ударите, след като стана ясно, че е позволила в магазина ѝ за приложения App Store да се появи приложението HKlive, което позволява следене движението на полицията в Хонконг. Всъщност компанията се огъна много бързо под китайския натиск и премахна услугата, след като Пекин заяви, че по същество тя застрашава обществената безопасност. Малко след това Тим Кук посети Китай в опит да стопли отношенията си с властите, но все още не е ясно какво точно е постигнал и дали изобщо визитата му е довела до желания ефект. 

В САЩ също имаше бурни реакции. Разработчикът на игри Activision Blizzard се сблъска с остри критики от страна на индустрията и на редица свои фенове, след като санкционира победител в един от своите турнири, изразил подкрепата си за продемократичното движение в Хонконг. Това отприщи огромен спор за свободата на словото и намесата на компанията в толкова деликатна тема - дотам, че да отнеме наградата на младия победител. 

Контролът, който Activision се опита да наложи, беше закъснял. Може би най-умерен и адекватен към ситуацията се оказа главният изпълнителен директор на Walt Disney Боб Айгър. Запитан как ще коментира случващото се в Хонконг и дали то ще повлияе на бизнеса му, той заяви, че не смята, че трябва да обсъжда темата в момента. Причината - това може да се окаже пагубно за компанията. 

Но сякаш гневът на американските гиганти към Пекин, който не ги допуска до сърцето си, расте, а действията на технологичните компании вече не са толкова деликатни. Всичко това е подхранвано и от реториката на Тръмп, който засега не изглежда склонен да отстъпи в търговския спор. 

Така докато едни се гневят и се борят с вятърни мелници в Китай, други мислят много по-мащабно, а за Боб Айгър това е пазар, от който не може да се лиши, особено в навечерието на важни стъпки, като пускането на видео стрийминг услугата Disney+.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:02 | 04.09.22 г.
fallback